Ogonki w MS Windows

No i stało się - mimo wielu starań i nacisków Microsoft pozostał przy własnym standardzie kodowania polskich znaków. W sporej części pokrywa się on z ISO-8859-2, jednakże kilka literek - ą,ś,ź i ich "duże" odpowiedniki - ma przyznane inne kody. O ile w samym systemie problem ten nie jest uciążliwy - wszak system kodowania nie jest dla użytkownika czymś istotnym, o tyle na styku Unix - Windows powstał spory problem. Na szczęście powstało sporo rozwiązań łagodzących ów konflikt:

  • Strony WWW.
    Absolutna większość przeglądarek potrafi wyświetlić poprawnie ogonki zakodowane w obu standardach, o ile w nagłówku strony ma informację, jakiego kodowania użyto. Nagłówek ten wygląda najczęściej tak:
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2">
    Większość programów wspomagających tworzenie stron WWW (tzw. edytory html) pozwala wybrać użytkownikowi, w którym standardzie strony mają być zakodowanie i automagicznie przekodowują pisane teksty.

  • Poczta elektroniczna.
    Podobnie, jak w przypadku przeglądarek, spora część programów pocztowych wyświetla poprawnie polskie literki niezależnie od kodowania, a także pozwala wybrać ISO-8859-2 jako standard kodowania w pisanych listach. Należy też pamiętać, aby przekonać program do wyświetlania i pisania listów fontem zawierającym polskie znaki.

  • Praca terminalowa.
    Tu do niedawna był największy problem. Próbowano go rozwiązać tworząc specjalne fonty z literkami kodowanymi w ISO-8859-2 oraz analogiczne mapy klawiatury. Rozwiązania te działają, zdecydowanie jednak nie można ich określić eleganckimi. Przełomem stało się powstanie Putty SSH - wygodnego programu terminala, wspierającego protokoły telnet i ssh, przekodowywującego standard Windows na ISO-8859-2 w locie. Putty jest oprogramowaniem darmowym, można je ściągnąć z http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/. Kopię można też ściągnąć z serwera AGH: http://www.agh.edu.pl/putty. Brawa dla twórcy, Simona Tathama!

  • Konwertowanie tekstu.
    Jeżeli zdarzy się jednak potrzeba przekonwertowania tekstu z jednego standardu na drugi, można posłużyć się konwerterami.

  • Układ klawiatury.
    Czasami - zwłaszcza w przypadku laptopów - klasyczne mapy klawiatury nie wystarczają do wygodnego wprowadzania polskich znaków (gdy Microsoft wprowadził dodatkowe MS-klawisze w okolicy spacji, okazało się, że często brakuje miejsca na prawy Alt, który w związku z tym stawał się mikroskopijny, umieszczony w bardzo dziwnym miejscu, a czasami po prostu znikał z klawiatury). Rozwiązaniem w tym przypadku może być narzędzie udostępnione przez Microsoft, pozwalające na tworzenie własnych, zupełnie dowolnych map klawiatury - The Microsoft Keyboard Layout Creator . Działa niestety tylko w nowszych wersjach Windows, posiadaczom Win98/ME/NT pozostają rozwiązania proponowane przez EuroFont.

    Ogonki w niepolskich wersjach MS Windows

    W dowolnych wersjach Windows zwykle jest dostępna możliwość włączenia polskiej klawiatury programisty, czasami wymaga to doinstalowania dodatkowych modułów systemu. Gorzej jest z wyświetlaniem polskich znaków - w niektórych wersjach językowych w dostarczonych fontach systemowych po prostu nie ma polskich literek. Rozwiązanie jest jednak bardzo proste - wystarczy takowe fonty skopiować z polskiej wersji Windows. Fonty te można znaleźć w podkatalogu fonts gównego katalogu Windows.

    Bogusław Juza, 10.02.2004.